最新中职英语基础模块教案:Unit8Howmuchisit(第二课时)

合集下载

Howmuchisit(上课教案)

Howmuchisit(上课教案)

How much is it?一、教学目标:1. 让学生掌握询问价格的基本句型"How much is it?" 和回答的方法。

2. 让学生能够用英语描述商品的价格。

3. 提高学生的听说能力和交际能力。

二、教学内容:1. 单词:price, cost, expensive, cheap2. 句型:How much is it? It's dollars/yuan.3. 场景:商店购物三、教学重点与难点:1. 重点:单词price, cost, expensive, cheap的学习和运用。

2. 难点:句型How much is it? 的提问和回答。

四、教学方法:1. 情境教学法:通过模拟商店购物场景,让学生在实际情境中学习和使用英语。

2. 交际法:引导学生进行角色扮演,提高学生的口语表达能力。

五、教学步骤:1. 导入:教师展示一些商品,引导学生说出它们的中文名称,如:apple, orange, book, pen等。

2. 新课内容:教师介绍单词price, cost, expensive, cheap,并解释它们的意思。

3. 句型练习:教师示范句型How much is it?,并让学生模仿进行问答。

4. 角色扮演:学生分组,每组模拟商店购物的场景,使用How much is it? 句型进行交流。

5. 小组竞赛:教师设立一个小竞赛,看哪个小组能够在规定时间内用英语完成购物对话。

6. 总结与作业:教师对本节课的内容进行总结,并布置作业:用How much is it? 句型编写一个购物对话。

六、教学拓展:1. 引导学生学习其他与价格相关的词汇,如:discount, sale, coupon等。

2. 介绍英语中描述价格的其它表达方式,如:It costs dollars/yuan.七、教学评价:1. 课堂参与度:观察学生在课堂活动中的参与情况,是否积极回答问题和进行角色扮演。

中职英语基础模块How much is it!

中职英语基础模块How much is it!

怎么理解five-and-ten表示廉价商品意思?
• 原来five-and-ten是 five-and-ten-cent store的简写,美国 人说习惯了就直接 说five-and-ten,这 里的five表示5分钱, ten表示1角钱
drug: 普通用词,含义广泛,可指任何用于预防或治疗肉体上或精神上疾病的药品。 用复数形式,多指毒品。 medicine: 普通用词,可指药物的总称,也指一切有利于健康的东西。 pill: 专用词,药丸; 弹丸。
How much is it?
November 11th
Singles Day
shopping online
shopping online
1.What’s it?
2.What can we do me other shopping places ?
Salesgirl: 2 yuan a kilo. It’s on sale now.
Tang Hua: OK. I’ll take 5 kilos. Salesgirl: Here you are.
Salesgirl: Good afternoon. What can I do for you?
Tang Hua: I’d like to buy some bananas and oranges.
Salesgirl: Sorry, there aren’t any bananas. But we have oranges. Sara: How much is the orange?
Salesgirl: 2 yuan a kilo. It’s on sale now.
Answer these questions What would Tang Hua want to buy?

Howmuchisit教学设计

Howmuchisit教学设计

How much is it?Period 1Teaching aims:Language goals:1. Words and phrases:schoolbag, knife, crayon, brush, notebook, ball, toy car, how much;2. Sentence pattern:How much is it?/It’s…yuan.Ability goals:1. Can ask and answer with the sentence pattern.2. Can listen and say Part A.Teaching key point:Can listen and say the new words and phrases.Teaching difficult point:Can ask and answer with the sentence pattern:How much is it?/It’s…yuan,Teaching procedures:Step 1 Warm-up1. Greetings.2. Sing the song: Ten Little Indian Boys.3. Revision: Count the numbers from one to twenty.Step 2 Presentation1. Show some money and talk about it.T: What’s this ?S: It’s money.T: How much is this ?S: It’s…yuan.2. Learn the new words.a. Show a schoolbag and ask to the students. T: What’s this ?S: It’s a schoolbag.T: What colour is it ?S: It’s …T: What’s in it ? Can you guess ?S: …b. Learn the new words one by one.knife, crayon, brush, notebook, ball, toy car. T: What’s this ?S: It’s a …T: How much is it ?S: It’s…yuan.c. Read the words in groups.d. Game: Memory ChallegeGolden eyes3. Learn the dialogue.a. Listen and answer.What does Peter want?How much is the schoolbag ?b. Listen and work in groups(合作探究)c.Listen and repeat.Step 3 Practice1.Pair work.2.Game: Guess, guess, guess !How much is it?/It’s…yuan.3.Show time(表演课文内容或者运用本节课句型自编对话) Step 4 HomeworkCopy the new words.。

高教版中职英语(基础模块 预备级)Uint 8《How much is it》word教案设计

高教版中职英语(基础模块 预备级)Uint 8《How much is it》word教案设计

Unit 8 How much is it?一、学情分析本单元的教学重点是收集商品类的词汇,如:食物类,文具类,衣物类;能够听懂询问和回答有关商品价格和数量的简单对话;正确及熟练运用英语询问商品的价格和数量;能读懂简单的收据和支票并能根据提供的收据写支票。

本单元所学习的内容和学生的生活联系较紧密,并且语言的环境也较易设置。

因此利用这一特点教师应该尽量让学生在一种真实的语言环境里练习本单元的重要的句型和对话。

并且改变以往固定的partners的方法,不仅可以训练学生的应变能力,也可以更好的巩固所学的句型及用语。

同时支票和收据的阅读也充分体现了职业教育的特点,教师在教学中应该设置一定的语境让学生充分体验工作的环境并且有意识的培养学生认真、仔细的处事作风。

本单元设计成四个课时:第一课时 lead-in + listening and speaking第二课时 reading and writing第三课时 language in use第四课时 unit task + self-check第一课时 Lead-in + Listening & Speaking二、教材分析1.教学内容本课时系教材《英语预备级》(基础模块)第八单元的第一课时,包括Lead-in & Listening and speaking两部分,具体内容为:收集常见的食物类、衣物类、文具类词汇,听懂并掌握购物相关的用语或句型。

2.教学重点、难点⑴教学重点食物类、衣物类、文具类词汇;购物相关句型和用语。

⑵教学难点购物的简单对话三、教学目标1.知识目标⑴掌握生活用品或事物相关的词汇,如socks、shirt、T-shirt、suit、skirt、trousers、sweatertie、pencil、milk、cola、bread、chicken等(2)掌握购物时的常用语,如:Can I help you?/May I help you?What can I do for you?I would like…/I want …I will take…(3) 掌握询问物品数量和价格的相关句型How much is it? / How much are they?How much do you want? / How many do you want2.能力目标⑴学生能听懂简单的购物相关对话。

How much is it教案

How much is it教案

How much is it ?Lesson 1教学目标:1能听懂会说单词knife crayon brush notebook ball toy car schoolbag2.能正确使用购物用语:can I help you ?3.能使用How much is it? It’s yuan .谈论价格。

教学重难点:购物用语的正确使用教学方法:小组合作学习法,游戏教学法,任务型教学法教学过程:Step 1 warming up1.it’s a nice day .let’s do some excise .通过跳绳的方式复习1-100.Step 2 presentation and practis1.I’m so tired .let’s have a rest and sing a song .看歌曲视频,回答问题。

(1)how much is the book ?(2 ) how much is the chair ?(3) how much is the clock ?2.询问学生物品的价格,让学生猜老师的衣服的价格,操练how much …然后引出yuan3..they are in the shopping centre . let’s go to the shopping centre !First let’s make a shopping list .what do you want ?让学生自由说出自己想买的东西。

列两个购物清单,教师的和学生的。

教师的清单为本课新词。

新授单词。

4.practise the words in groups and do a report..(学生准备好的物品进行汇报)5.Ok ,now let’s go to the shopping centre .Look there is an assistant .让学生听售货员的话回答:I want …6.ok let’s act :let’s go and buy a schoolbag.(1)学生顾客,教师售货员T: can I help you ?S: yes ,I want a ….T:do you want this one ?(新授yes I want this one no I want the green one )(2)学生售货员,教师顾客S:can I help you ?T: yes I want a …S: do you like this one ?T: yes I like itS:….(新授here you are )(3)学生服务员教师顾客S: can I help you ?T :yes I want a ..S :do you like this one ?T :no ,I like the …oneS : here you areT :thank you byeS :…..(新授how much is it ? )(4)学生顾客,教师服务员,完整对话Step 3 Conclusion and extension1.peter and dongdong are in the shopping center too .le t’s listen . Question :how much is the schoolbag2.listen and follow3.Act the dialogue out or make a new dialogue and act it out .4.总结。

Lesson 8 How much is it? 教案

Lesson 8 How much is it? 教案

Unit 2 My Favourite FoodLesson 8 How Much Is It?教学目标【知识目标】Key vocabulary: donut, hot dog, how much and so on.Key structures: How much is it?Five yuan.I’ll take it, please.Here you are.Thanks.【能力目标】1.To enable the students to understand and can speak the key structures.2.To enable the students to talk about with others by using the key structures. Eg:How much is it?Five yuan.I’ll take it, please.Here you are. Thanks.教学重难点To talk about with others by using the key structures.课前准备Tape recorder, Multimedia教学过程Step 1. GreetingSaying good morning to students to make students pay attention to the class.T: Good morning, everyone.Ss: Good morning, teacher.T: How are you today? I believe today is a happy day.Ss: Yes, today is a good day.T: Ok, let’s start to begin the class.Step 2. New wordsdonut, hot dog,Step 3. Key structuresHow much is it?Five yuan.I’ll take it, please.Here you are.Thanks.Step 4. Listening and vocabulary1. Presenting the new words by showing the pictures.展示图片给学生辨认,引出本课单词“donut ,hot dog,”2. Presenting the new structures by showing the pictures and making students understand them. Eg: How much is the donut? One yuan.在本课单词的基础上引出本课重点句子“How much is it? Five yuan. I’ll take it, please.Here you are. Thanks.”3. Making students to talk about with others by using the key structures.T: Good morning, everyone. Do you like eating dumplings?S1: Yes, I like eating dumplings.T: Do you know how much the dumplings are?S1: I don’t know. Maybe ten yuan.T: How much is your new book?S2: My new book is five yuan.Step 5. Practice1. Pair Work让学生操练新句型;2. Individual Work教师对个别学生提问,操练句型;3. Role-play 扮演角色,演绎课文;Step 6. Homework1. Copy the words and text of this class.2. Recite the text well and practice the words.3. Ask and answer with the key structure.。

Howmuchisit(上课教案)

Howmuchisit(上课教案)

How Much is It?(价格是多少?)第一章:导入1.1 课程目标:让学生能够理解和使用日常购物中的价格相关词汇。

培养学生询问和告知价格的基本交际能力。

1.2 教学材料:商品图片(如:玩具、水果、衣物等)价格标签购物场景图1.3 教学步骤:1.3.1 热身活动(5分钟):教师展示一些商品图片,让学生猜测价格。

学生用中文或英文表达自己的猜测。

1.3.2 新课内容(15分钟):教师介绍价格相关的词汇,如:price(价格)、how much(多少)、cost(成本)等。

学生跟读并模仿教师。

1.3.3 实践环节(10分钟):教师提供一些价格标签,让学生贴在对应的商品图片上。

学生分组进行角色扮演,模拟购物场景,用所学词汇询问价格并做出购买决策。

1.3.4 总结与复习(5分钟):教师回顾本节课所学词汇和交际场景。

学生用中文或英文简要描述自己购物时的经历。

第二章:价格比较2.1 课程目标:让学生能够理解和使用日常购物中的价格比较词汇。

培养学生询问和告知价格比较的基本交际能力。

2.2 教学材料:商品图片价格标签购物场景图2.3 教学步骤:2.3.1 复习导入(5分钟):教师回顾上一节课所学的价格相关词汇。

学生用中文或英文描述价格标签上的数字。

2.3.2 新课内容(15分钟):教师介绍价格比较相关的词汇,如:more(更多)、less(更少)、expensive (昂贵)、cheap(便宜)等。

学生跟读并模仿教师。

2.3.3 实践环节(10分钟):教师提供一些价格标签,让学生比较不同商品的价格。

学生分组进行角色扮演,模拟购物场景,用所学词汇比较价格并做出购买决策。

2.3.4 总结与复习(5分钟):教师回顾本节课所学词汇和交际场景。

第三章:询问价格3.1 课程目标:让学生能够理解和使用日常购物中询问价格的交际用语。

培养学生自信地询问价格并礼貌地回应的基本交际能力。

3.2 教学材料:商品图片价格标签购物场景图3.3 教学步骤:3.3.1 复习导入(5分钟):教师回顾前两节课所学的价格相关词汇和比较词汇。

中职英语基础模块How-much-is-it最新ppt课件

中职英语基础模块How-much-is-it最新ppt课件

T-shirt shirt tie jeans sweater wind coat sneakers ['sni ?k?] boots [bu ?t]
cola ['k??l?] n. 可乐
? 常用法: ? a tin of cola 一听可乐 ? a cup of cola 一杯可乐
sprite [spra?t] n.雪碧
? 在小杂货店里你能 买到各种各样的东 西。
怎么理解five-and-ten表示廉价商品意思?
? 原来five-and-ten是 five-and-ten-cent store的简写,美国 人说习惯了就直接 说five-and-ten ,这 里的five表示5分钱, ten表示1角钱
drug: 普通用词,含义广泛,可指任何用于预防或治疗肉体上或精神上疾病的药品。 用复数形式,多指毒品。
disk,disc都可指光盘
disk是diskette的简称,在计算机用语中更多的是指磁盘, 比如U-disk,hard disk等
Brain Storm
What's this?
It's a hard disk. What's this? It's a Solid State Drives(SSD). 固态硬盘
Salesgirl: Good afternoon. What can I do for you? Tang Hua: I'd like to buy some bananas and oranges. Salesgirl: Sorry, there aren't any bananas. But we have oranges. Sara: How much is the orange? Salesgirl: 2 yuan a kilo. It's on sale now. Tang Hua: OK. I'll take 5 kilos. Salesgirl: Here you are.

教学设计howmuchisit(5篇)

教学设计howmuchisit(5篇)

教学设计howmuchisit(5篇)第一篇:教学设计how much is it《Unit 2 How much is it?》教学设计教材简析:我执教的内容是新标准英语第三册Module 4 Unit 2。

这是一节情景对话课,围绕“How much is it? It’s …”展开。

这是一节复习带新词呈现的新课,要求学生学习用How much is it ?来询问商品的价格, 并懂得回答价钱。

巩固学习现在进行时.“What are you doing? I’m making dumplings.”进行询问及知道动词现在进行时的变化。

学情分析:四年级的学生接触英语已经有一年多了,他们已在一定的范围内学习了基础的语言知识和技能,能在特定的语言情景中运用来交际和表达思想。

他们对学习也产生了较大的兴趣,因此也掌握了一定数量的词汇,构成学习的基础。

在学习本课之前,教师可以以旧引新的方式呈现新课。

设计理念:1、创设轻松、活泼的英语学习氛围,让学生有充分发挥主动性和创造性的空间。

2、以学生为活动的主体,教师为教学活动的组织者和引导者。

本课的活动通过说一说、唱一唱、猜一猜、模拟情景买卖等多种形式展开的,其目的就是为了激发学生学习英语的兴趣。

3、手、脑、口、眼在“活动”中并用来学习英语,加深学生对新知识的记忆。

4、采用合作的学习方式,利用学生的信息差,通过小组间的合作,大家互相帮助,一起努力,更好的巩固本课内容。

5、设计任务,学习在开口交际中中运用新知,发挥学生的想象力。

教学目标:根据这一安排和学生的整体认识水平,从知识教学、能力培养等方面考虑,我确立本课时的教学目标为: 1.知识目标(1)全体学生理解词汇flower,dumpling,help,buy以及how much…?(2)全体学生能运用词汇buy。

(3)学生能掌握购物双方所使用的基本句型,如:A:“Can I help you?”B: “I want some noodles/eggs milk…” B:“How much is it ?” A:“It’s___yuan.” A:“Here you are.” B:“Thank you.Bye-bye.”2.能力目标(1)通过学习的常用句型提高学生英语口语能力。

howmuchisit?教案

howmuchisit?教案

howmuchisit?教案Unit 3 How much is it?(第⼆课时Dialogue B What can I do for you?)⼀、教材分析本课时系教材《英语1》(基础模块⾼教版)第三单元的第⼆课时,是 Listeningand speaking中的Dialogue B,内容包括:部分常⽤商品和常见购物场所的词汇、买卖商品活动中展开的对话,以及关于商品信息的词汇。

这些内容是整个单元听说课的重点,为学⽣学以致⽤的语⾔表达活动提供了语⾔铺垫。

因为购物是⼀个与我们⽣活密切相关的话题,这有助于吸引学⽣的学习兴趣,帮助学⽣积极开展英语⽇常会话。

⼆、教学⽬标1. 知识⽬标⑴帮助学⽣复习并运⽤上节课学的商品及购物场所的单词。

如bakery,supermarket。

⑵学⽣能掌握购物双⽅所使⽤的基本句型,如:What can I do for you?I’d like to buy….How much is the cake?Two yuan a kilo.I’ll take….(3)使学⽣理解关于商品信息的词汇,如:qua ntity,unit price,amount,signature等。

2. 能⼒⽬标⑴通过听⼒与朗读提⾼学⽣听说能⼒;⑵通过学习购物常⽤句型提⾼学⽣英语交际⼝语能⼒。

3. 情感⽬标引导学⽣热爱⽣活,积极投⼊社会,享受沟通乐趣。

4.教学重点、难点⑴教学重点通过学习顾客与售货员之间的对话,学⽣能顺利进⾏商品买卖活动,并理解商品基本信息。

⑵教学难点学⽣运⽤提⾼听⼒效果的策略——以表格形式记录关键信息,理解购物发票各项⽬的含义。

三、教学步骤Step One Lead-in1. Picture showThe teacher shows some pictures about going shopping in a supermarket. Then the teacher asks the students to answer these questions:Where is it?What are they talking about?2.Teach the new words.Then the teacher asks, “What information of the goods will you always pay attention to? Are they healthy?Step Two Listening1.Listen and tick.Teacher says, “Jerry is my friend, she always goes to the superma rket to buy some things. Usually she will buy these goods. (Showing pictures) what are these?”Then the teacher asks the students to read the words together and pay attention to the pronunciation.The teacher says, “Unluckily, one thing is sold out. What’s it?Listen to the tape carefully and tick the thing that is sold out. Ask students to catch the key words.2. . Listen and complete.Teacher say s, “Now Jerry can only buy cakes, right? How many cakes did she buy? how much money did she pay for? Students listen to the dialogue and finish the invoice individually. Then the whole class check the answers together.Teacher introduces when we do listening activities. It is useful to write down the key words of a dialogue in a form. we can understand the information easily.Step Three Speaking1.Read and underline2 . Fill in the formStudents read the dialogue individually, then ask the students to write down the sentences in a form.3.Read the dialogue.Students read the dialogue aloud together.Students practice reading the dialogue with their partner.Then ask several pairs to read the dialogue.Step Four Game: Role-playMake conversations with your partner.Salesperson: What can I do for you?/Can I help you?Customer: I’d like to…/I want to….四、 Exercise翻译1.我能帮您什么吗?2.我想买⼀些橘⼦。

How much is it 教案

How much is it 教案

How much is it教案教学目标:step1:Warming up1.Greeting .2.复习上一单元的韵句。

3.Magic eyes:出示食物图片,学生迅速说出食物的名称。

Step2:Presentation1.New words.T:(出示第二局部课文挂图)介绍新人物Daming’s mother. She’s doing dumplings.运用单词卡片,PPT教学新单词dumpling。

S操练dumpling。

〔大小声、分列、抽读。

〕T:Do you want some dumplings?Ss:Yes,please./No,thank you.T:当我们去拜访别人的时候,按照礼仪,需要给对方准备礼物,鲜花是很好的选择。

展示flower图片,教学flower。

Ss:跟读。

多种方式操练flower。

T:The flower is beautiful.I want to buy a flower.引出新单词buy。

教学buy.Ss:跟读。

多种方式操练flower。

T:Let me have a look:How much is it?教学目标句型How much is it?It’s……yuan.2.Practise(1)呈现购物场景,让学生两人一组开展指图说话的活动,并在全班展示。

(2)Game:Guess。

展示物品,学生在老师的提示下猜物品的价格。

1.播放两遍课文录音,完成课文填空。

2.跟读、全班朗读、小组读、分角色朗读。

询问物品价格时应该使用:How much is it?答复的相应句子是It’s……yuan.1.朗读课文,抄新单词。

2.帮助家长购物。

howmuchisit课程设计

howmuchisit课程设计

how much is it 课程设计一、教学目标本课程的教学目标是使学生掌握“How much is it?”这一主题下的英语购物交流能力。

具体目标如下:1.知识目标:学生能够掌握价格表达法、购物常用句型等核心语言点。

2.技能目标:学生能够在实际购物场景中,听懂并使用目标语言进行交流。

3.情感态度价值观目标:通过本课程的学习,培养学生对英语学习的兴趣,以及积极的人际交流态度。

二、教学内容教学内容以教材为主线,结合学生的实际需求和兴趣,主要包括以下部分:1.价格表达法的讲解与练习。

2.购物常用句型的学习与应用。

3.实际购物场景的模拟与实战演练。

三、教学方法为了提高教学效果,将采用多种教学方法相结合的方式:1.讲授法:用于价格表达法和购物常用句型的讲解。

2.讨论法:通过小组讨论,让学生深入理解并掌握语言点。

3.案例分析法:通过分析实际购物场景的案例,让学生学以致用。

4.实验法:通过模拟购物场景,让学生在实践中提高语言运用能力。

四、教学资源为了支持教学内容的实施,将准备以下教学资源:1.教材:提供系统的语言知识点和练习。

2.参考书:为学生提供更多的语言点拓展和实际应用案例。

3.多媒体资料:通过视频、音频等资料,丰富学生的学习体验。

4.实验设备:如收银机、商品模型等,用于模拟购物场景。

五、教学评估本课程的评估方式包括以下几个方面:1.平时表现:通过课堂参与、小组讨论等环节,评估学生的学习态度和积极性。

2.作业:布置相关的购物场景作业,评估学生对语言点的理解和应用能力。

3.模拟购物考试:通过模拟购物场景,评估学生的听力和口语交流能力。

六、教学安排教学安排如下:1.进度:课程共分为10个课时,每个课时45分钟。

2.时间:安排在每周三下午2点到4点。

3.地点:教室301。

七、差异化教学针对不同学生的学习风格、兴趣和能力水平,将采取以下差异化教学措施:1.学习风格:提供多种学习方式,如视觉、听觉和动手操作等。

英语知识点高教版中职英语(基础模块 预备级)Uint 8《How much is it》word教案-总结

英语知识点高教版中职英语(基础模块 预备级)Uint 8《How much is it》word教案-总结

Unit 8 How much is it?一、学情分析本单元的教学重点是收集商品类的词汇,如:食物类,文具类,衣物类;能够听懂询问和回答有关商品价格和数量的简单对话;正确及熟练运用英语询问商品的价格和数量;能读懂简单的收据和支票并能根据提供的收据写支票。

本单元所学习的内容和学生的生活联系较紧密,并且语言的环境也较易设置。

因此利用这一特点教师应该尽量让学生在一种真实的语言环境里练习本单元的重要的句型和对话。

并且改变以往固定的partners的方法,不仅可以训练学生的应变能力,也可以更好的巩固所学的句型及用语。

同时支票和收据的阅读也充分体现了职业教育的特点,教师在教学中应该设置一定的语境让学生充分体验工作的环境并且有意识的培养学生认真、仔细的处事作风。

本单元设计成四个课时:第一课时 lead-in + listening and speaking第二课时 reading and writing第三课时 language in use第四课时 unit task + self-check第一课时 Lead-in + Listening & Speaking二、教材分析1.教学内容本课时系教材《英语预备级》(基础模块)第八单元的第一课时,包括Lead-in & Listening and speaking两部分,具体内容为:收集常见的食物类、衣物类、文具类词汇,听懂并掌握购物相关的用语或句型。

2.教学重点、难点⑴教学重点食物类、衣物类、文具类词汇;购物相关句型和用语。

⑵教学难点购物的简单对话三、教学目标1.知识目标⑴掌握生活用品或事物相关的词汇,如socks、shirt、T-shirt、suit、skirt、trousers、sweatertie、pencil、milk、cola、bread、chicken等(2)掌握购物时的常用语,如:Can I help you?/May I help you?What can I do for you?I would like…/I want …I will take…(3) 掌握询问物品数量和价格的相关句型How much is it? / How much are they?How much do you want? / How many do you want2.能力目标⑴学生能听懂简单的购物相关对话。

  1. 1、下载文档前请自行甄别文档内容的完整性,平台不提供额外的编辑、内容补充、找答案等附加服务。
  2. 2、"仅部分预览"的文档,不可在线预览部分如存在完整性等问题,可反馈申请退款(可完整预览的文档不适用该条件!)。
  3. 3、如文档侵犯您的权益,请联系客服反馈,我们会尽快为您处理(人工客服工作时间:9:00-18:30)。

Unit 8 How much is it?
(第二课时教学设计)
一、教材分析
1.教学内容
本课时系教材《英语1》(基础模块高教版)第八单元的第二课时,包括reading and writing部分,具体内容为:熟悉收据和支票,了解并能读收据和支票,并根据要求填写收据和支票。

2.教学重点、难点
⑴教学重点
阅读并理解收据和支票
⑵教学难点
阅读简单收据和支票,根据要求获取相关信息。

并能根据要求填写收据和支票。

二、教学目标
1.知识目标
⑴理解,读懂收据和支票。

⑵根据要求填写收据和支票。

2.能力目标
a)能根据要求从收据和支票中获取相应信息。

b)能根据要求填写收据和支票。

3.情感目标
让学生在阅读支票和数据,填写收据和支票的同时培养他们认真
仔细的做事的习惯。

三、教学步骤
Step 1 Lead-in
1.Check their homework. Have the students read their own
dialogues.
2.Revise what they have learnt in the previous period. Say: “Now,
you are supposed to buy 50 pens and 50 pencils for your company.
You’ve got only 100 yuan. Have them make a dialogue of their own. Ask them to show their own dialogues. The teacher can give encouraging comments on their performance.
(设计意图:复习前一节课的内容,训练学生的语言的运用能力。


3.Activity 9. Look and match. Talk about the pictures with the
students and say what the symbols refer to.
Tell them more about “money”.
(设计意图:提供文化背景知识,也为后面学生学习收据和支
票做好知识上的储备。


Step 2 Reading
1. Activity 10. Read and answer.
1) Present and teach the word “check”and “receipt”with a real one.
2) Go through the questions with the students as a whole.
(设计意图:第二步可以帮助学生了解在阅读过程中所需要抓住的重要信息点,帮助学生扫清解决问题中的障碍。

)3)The students read the check and the receipt. Then have then find answers to the questions.
a. What is the date of the check?
b. How much is the check for?
c. Who is the check written to?
d. What is the check for?
Have a check with the students as a whole.
(设计意图:培养学生快速从阅读材料中找出相关信息的能力,了解支票的基本构成。


2.Activity 1
3. Choose and write. Tell them that Sara finds that she
has something else to do. Ask the students to help Sara arrange the activities. Go through the words of the activities with the students.
Ask the students to fill in the form with the activities. Have a check with the students as a whole.
(设计意图:帮助学生亲自填写安排表使学生队安排表有更深的印象,为下一步的输出做准备。


3.Practice. Have the students read the check again and have them
find out what a check usually contains. Ask the students to pay much attention to the signature and the name at the right top corner.
A check may contain the following:
Date/ sum of the payment/ name of the bank/ signature
4. Activity 11 Choose and write. Show them the poster in activity 11.
Say: “you are shop assistants in Jin Yuan Department Store and your partners bought one of the items. You are supposed to write
a receipt for them.” Have a check with the students.
(设计意图:检测学生对收据的掌握情况。


4.Activity12. Think and write.
1)Have a revision of what they have learnt about checks.
2)Ask the students to write a check basing on what they bought in
activity 11.
3)Have a check with the students as a whole.
Step 3 Production
The students are supposed to organize a party for the coming new year. They have only 200 Yuan.
1)Discuss what they should prepare to hold a party. List what they can buy on the blackboard.
2)Have the students decide what they want to have to hold the party. Write the items down on a piece of paper.
3)Have the students write down their own check and receipt.
4)Check their checks. See whose arrange is the most reasonable. Show the best check and receipt to the whole
class.
(设计意图:检测学生对知识的掌握情况,也培养学生学生合理安排事情的能力。


Step 4 Homework
1) Design a check.
2) Revise what they learnt in this period
四、板书设计。

相关文档
最新文档